HAR DU CIRKA 2 TIMER OM MÅNEDEN TIL AT HJÆLPE EN UNG?

Dette kan være lektiehjælp, afklaring i forhold til uddannelse eller lignende. Vi har  brug for DIG, som har tid og overskud til at hjælpe en ung til at få en bedre fremtid.

Du er 18-30 år, bosat i Esbjerg kommune, i gang med en ungdoms- eller videregående uddannelse og har tid og overskud til at hjælpe en ung med minoritetsbaggrund i alderen 16-20 år.

Hvis du er interesseret i at være en del af projektet, arrangerer vi et møde, hvor vi kan fortælle nærmere om projektet samt høre mere om dig. Derefter matches mentor og mentee, og arrangerer selv herefter hvordan I vil mødes. Vi er her hvis der skulle opstå problemer.

Vi arrangerer et seminar, som vil forberede mentoren på samarbejde med unge med særlige udfordringer.

Vi arrangerer en workshop, hvor I sammen vil kunne høre om netop de emner, som interesserer jer. Her får I mulighed for at lære af erfaringer fra andre mentorer og mentees.

Er du interesseret i at høre mere eller tilmelde dig projektet, så tøv ikke med at kontakte os.

http://www.mentoresbjerg.dk/team

Source: HAR DU CIRKA 2 TIMER OM MÅNEDEN TIL AT HJÆLPE EN UNG? – frivilligjob.dk

Forfatter: Lars Holmboe

Arbejder med at udvikle mentorordninger, forske, give sparring, holde foredrag og workshops om mentorordninger og om det at få en mentor.