Frivillig mentor for borgere med social angst

sind

Bliv frillig mentor for borgere med social angst i Projekt FRIT SIND. Projekt FRIT SIND er et projekt målrettet borgere med social angst og overdreven generthed. Interventionen er sammensat af forskellige dele, der skal hjælpe borgeren til at opnå egne mål samt bevæge sig henimod et mere meningsfuldt liv. Borgeren er tilknyttet projektet i 5 måneder ad gangen. De forskellige dele består af en mentorordning, individuelle samtaler, gruppeforløb, selvhjælpsværktøjer og sociale arrangementer. Mentorordningen er baseret på værktøjer fra Compassion Focused Therapy, som den frivillige mentor vil få en uddannelse i.

Vi forventer af dig:

  • At du er psykologistuderende eller studerende indenfor andet relevant fagområde, f.eks. sygeplejerske, socialrådgiver, pædagog, pædagogisk psykologi eller andet
  • At du er empatisk og har gode medmenneskelige evner
  • At du er stabil
  • At du kan bruge 15 timer om måneden på det frivillige arbejde
  • At du kan binde dig for minimum 6 måneder

Som frivillig mentor får du erfaring med:

  • At have det overordnede ansvar og overblik over borgerens forløb igennem projektet
  • At opbygge en uformel relation til borgeren
  • At have den første kontakt til borgeren og støtte borgeren i at have modet til at komme afsted til de forskellige interventionsdele (via opringning, sms, skype osv.)
  • At tjekke op på borgeren engang imellem for at høre, hvordan det går med deltagelsen i projektet. Det giver borgeren mulighed for at fortælle dig, hvis der er noget, denne er utilfreds eller utryg med i forhold til projektet
  • At opbygge og vedligeholde en relation til borgeren – eksempelvis via gåture, museumsbesøg, telefonopkald, eller hvad I nu finder ud af i fællesskab
  • At hente eller bringe borgere i Københavns kommune til eller fra projektet én gang om ugen (det er dog ganske få borgere, der har behov herfor)
  • At blive oplært i at foretage visitationssamtaler samt at have ca. én månedlig vagt i visitationen

Du får:

  • En mentoruddannelse med værktøjer fra Acceptance and Commitment Therapy, Compassion Focused Therapy samt Mindfulnessbaseret terapi
  • Supervision med uddannet psykolog
  • Månedlige faglige oplæg samt diverse kurser
  • Mulighed for senere at have individuelle samtaleforløb og/eller gruppeforløb i projektet
  • Mulighed for mad, når du er i rådgivningen
  • Et godt netværk og mulighed for faglig sparring
  • Halvårlige fester for de frivillige

Du vil formentlig trives bedst i projektet, hvis du:

  • Kan lide at blive udfordret
  • Tør at spørge, når du er i tvivl
  • Er selvstændig og tør sige din mening

Praktisk:

  • Mentoruddannelsen ligger 12.-13. november 2016, begge dage 10-16
  • Opstart af mentorforløb midt januar 2017
  • Fra november til januar forventer vi, at du kan lægge ca. 3 timer ialt til at foretage visitationssamtaler med borgerne (kan selvfølgelig tilpasses eksamener osv.)

Hvis ovenstående har fanget din interesse, må du meget gerne sende en motiveret ansøgning med billede (1/2 – 1 side). Samtalerne til det frivillige job vil blive afholdt løbende.

Vi glæder os til at høre fra dig 🙂

Kilde: Frivillig mentor for borgere med social angst – Frivilligjob.dk

Forfatter: Lars Holmboe

Arbejder med at udvikle mentorordninger, forske, give sparring, holde foredrag og workshops om mentorordninger og om det at få en mentor.