Bliv frivillig – Center for Digital Pædagogik

“Det bedste ved at være frivillig hos CfDP er, at du har adgang til faglig sparring hele tiden. På den måde lærer du en masse, for der er altid en uddannet fagperson til at hjælpe, hvis du er i tvivl om noget”.

Signe er 24 år, folkeskolelærer og frivillig hos Center for Digital Pædagogik

Uden frivillige kan vores rådgivninger ikke eksistere. Vores frivillige er uundværlige. Både for os her hos CfDP men også for de udsatte børn og unge, der dagligt bruger vores chatrådgivninger.

Som frivillig hos Center for Digital Pædagogik får du en unik mulighed for at få noget konkret erfaring på CV’et og samtidig hjælpe udsatte børn, unge og voksne. Hos os er der altid en fagperson at sparre med, hvis rådgivningssituationen bliver svær, og vi giver dig mulighed for at deltage i forskellige kurser, så du kan udvikle din faglighed og blive en endnu bedre rådgiver.

Vi har forskellige tilbud, hvor du kan blive frivillig. Læs mere længere nede.

Source: Bliv frivillig – Center for Digital Pædagogik

Forfatter: Lars Holmboe

Arbejder med at udvikle mentorordninger, forske, give sparring, holde foredrag og workshops om mentorordninger og om det at få en mentor.